شنبه ۱۳۹۴/۰۲/۱۹

حجت الاسلام والمسلمين عابديني مطرح کرد؛

پيرو جناح چپ و راست بودن مهم نيست بايد طرفدار حق بود/شورا و شهرداري کانون تجربه و مشورت در امور شهري

رئيس و اعضاي شوراي اسلامي شهر و مديران شهري قزوين همزمان با گراميداشت هفته شوراها با آيت اله عابديني نماينده ولي فقيه در استان و امام جمعه قزوين ديدارو گفت و گو کردند.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر قزوين؛ حجت الاسلام والمسلمين عابديني در اين ديدار با اشاره به نامگذاري امسال که از سوي مقام معظم رهبري "دولت و ملت، همدلي و همزباني" عنوان شده، افزود: اگر همزباني با همدلي همراه نباشد نفاق و دو رويي در جامعه رواج پيدا مي کند، بنابراين براي عدم دچار به آثار سوء احتمالي بايد طبق فرمايش مقام معظم رهبري اين دو همراه يکديگر باشند.

وي با تأکيد بر اينکه به همدلي نمي رسيم مگر با يکديگر مباني مشترک داشته باشيم، ادامه داد: اتحاد و همسويي، اصل پذيرفته شده در دنياست به طوريکه اگر در تمامي ابعاد زندگي انسانها در جايگاه و مقام مختلف رعايت شود به پيشرفت مي رسيم.

حجت الاسلام والمسلمين عابديني با اشاره به تاريخ و تمدن ديرينه و پيشينه فرهنگي و مذهبي شهر قزوين گفت: مسجد جامع قزوين پيش از ظهور اسلام معبدي براي پرستش خداوند بوده و ساختار اين شهر سالها قبل از سوي شيخ بهايي طراحي شده و همين مدل در اصفهان به شکل جدي تر اجرا شده است.

وي با اشاره به بزرگان و انديشمندان شهر همچون علامه رفيعي و علمايي همانند آيت اله شالي و باريک بين اظهارداشت: قزوين از ديرباز در کنار شهرهاي مشهد، قم و شيراز شهري مذهبي با شاخصه هاي ديني و اسلامي به شمار مي آمده و توجه به اين معماري اصيل و کهن در شهرسازي و معماري کنوني شهر از اهميت بالايي برخوردار است.

نماينده ولي فقيه در استان با تأکيد بر اينکه تدوين چشم انداز توسعه اي براي پيشرفت شهر از مهمترين اقدامات متوليان شورا و شهرداري است، افزود: امنيت در هر سرزمين و شهري اولين و اساسي ترين مقوله محسوب مي شودو با استناد به قرآن کريم بايد تأکيد کنم که شهرسازي يکي از مهمترين رسالتهاي حضرت ابراهيم (ع) محسوب شده و شباهت زيادي به کار شورا و مجموعه مديريت شهري دارد، ايشان در قبل و پس از بنا کردن شهر، اولين چيزي که از خدواند براي شهر طلب کردند امنيت بود.

امام جمعه قزوين همچنين با اشاره به ويژگي هاي مهمي که شوراي شهر بايد داشته باشد، گفت: با استناد به مباني اسلامي و به فرموده رهبر معظم انقلاب نشانه هاي شهر اسلامي بايد آشکار باشدو افراد در هر جايگاه و رتبه اي مي توانند براي احياي اين نمادها در شهر بکوشندو اين موضوع به تجهيز افراد به دانش و سواد مربوطه در حوزه معماري و شهرسازي نداشته و به انگيزه نياز دارد.        

وي با تأکيد بر اينکه شورا و شهرداري از شاخصه هاي مهمي براي مشورت و ايده در امور شهري برخوردار است، گفت: در هر جايي که نياز به همفکري و کسب تجربه در امور شهري داشته باشم به طور حتم نهاد شوراي شهر و مديران شهري در اولويت قرار دارند.

حجت الاسلام والمسلمين عابديني با تأکيد بر لزوم توجه به حقوق زنان و مردان يادآورشد: اگر انسانها در مرحله اول خود را بشناسند شناخت درستي نيز از خالق و مباني ديني خود پيدا مي کنند، پس از اين مراحل است که وظايف و جايگاه مردان و زنان در آفرينش مطرح مي شودو اگر افراد به اينها واقف باشند هيچگاه تصور اينکه کاش جاي ديگري بودند را نخواهند کرد.

وي همچنين خطاب به مسئولان و متوليان خاطرنشان کرد: پيرو جناح چپ و راست بودن مهم نيست و بلکه قدم گذاشتن در راه حق، حقيقت، قرآن کريم و کلام خدا مهم است که اگر مسئولان به اين مهم پايبند باشند، کارها خالصانه و در راه رضاي خدا انجام مي شود.

شوراها در عمل بايد به بالندگي برسند  

عباس ظاهري رياست شورا در اين ديدار ضمن تبريک فرارسيدن ماه مبارک رجب و گراميداشت سالروز شکست حمله نظامي امريکا به ايران در طبس، به آغاز هفته شوراها اشاره کردو گفت: دستور تشکيل نهاد شوراها از سوي امام خميني (ره) به شوراي انقلاب فرهنگي در سال 58 نشان از اهتمام ايشان به استقرار حکومت مردمي در ايران و دخالت مردم در سرنوشت خويش دارد.

وي تصريح کرد: رهبر کبير انقلاب ضمن اعتقاد به توانمندي مردم، اهميت واگذاري امور شهر و روستا به آنها را آنقدر مهم و ضروري است که اجراي اين دستور در سراسر کشور و تدوين دستورالعملها و آئين نامه هاي اجرايي را در زمان مقتضي لازم و ضروري مي دانند.

رياست شوراي اسلامي شهر قزوين با انتقاد از اينکه دولتمردان تمايل به واگذاري اختيارات خود به مردم ندارند، ادامه داد: با توجه به اينکه قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران از واگذاري اختيارات و امور محلي به شوراها سخن گفته ولي در عمل شوراها و به خصوص شوراي شهر تنها بر عملکرد شهرداري نظارت دارد.

ظاهري در ادامه تدوين سازو کارها و آئين نامه هاي اجراي قانون شوراها، تعامل اعضاي شورا با يکديگر، شهرداري و ديگر دستگاهها و نگاه جدي تر به تحقق امور شهر و روستا را از جمله راهکارهاي دست يابي شوراها به جايگاه اصلي خود برشمرد.

اين عضو شورا در ادامه گزارشي از روند برنامه هاي شورا در سال جاري و چگونگي کار شورايي و شرح وظايف و اختيارات آنرا بيان کرد.

تلاش براي رفع ناهنجاري هاي فرهنگي در قزوين

حسين صلح جو رئيس کميسيون فرهنگي شورا نيز در اين جلسه با اشاره به دغدغه مقام معظم رهبري به موضوعات فرهنگي اظهارداشت: موضوعات و مسائل مختلف، دغدغه ها و ناهنجاري هاي زيادي در حوزه فرهنگي شهر قزوين وجود دارد که با اهتمام شورا و همياري مسئولان ارشد استاني مي تواند حل و فصل شود.

"فرهنگ" زير ساخت اساسي جامعه

علي فرخزاد نايب رئيس شوراي اسلامي شهر نيز فرهنگ را جزو زيرساخت هاي اساسي جامعه دانست و گفت: اگر دانش فرهنگي جامعه ارتقاء پيدا کند در حوزه هاي عمراني، خدماتي، ساخت و ساز، معماري و ديگر برنامه هاي شهر به توفيق و همراهي مردم دست خواهيم يافت.

وي کار کردن در حوزه فرهنگ شهروندي را از مقوله هاي مهم و کارهاي تخصصي شهرداري برشمردو بر افزايش بودجه فرهنگي اين نهاد تأکيد کرد.

تبديل معماري اسلامي و ايراني به مطالبه عمومي

حسين غياثوند رئيس کميسيون شهرسازي نيز ضمن بازخواني بخشي از سخنان مقام معظم رهبري در رابطه با توجه مسئولان به معماري اسلامي و ايراني در شهرها، گفت:تدوين ضوابط معماري ايراني و اسلامي در شورا درحال پيگيري است تا معماري اسلامي و ايراني به باور عمومي تبديل شودو در اين رابطه نقش دانشگاه و به ويژه حوزه بسيار مهم خواهد بود.

قابليت و اثرگذاري شوراها در کشور

احد چگيني نماينده شورا در شوراي عالي استانها نيز "مردم سالاري" را از ويژگي هاي مهم نظام جمهوري اسلامي ايران دانست و گفت: همانطور که شوراها به واسطه رأي مردم برگزيده مي شوند مرجعي همانند مجلس شوراي اسلامي و يا شوراي نگهبان هستند که قادر است در رأس هرم کشور قرار گرفته و اثرگذار باشد.

وي همچنين به ظرفيت و توان شوراي عالي استانها براي ارائه طرح و لايحه در مجلس شوراي اسلامي و تصويب آن در رابطه با افزايش اختيارات شوراها صحبت کرد.

لزوم اختصاص حمل و نقل ارزان براي اقشار کم درآمد جامعه

حکمت اله داودي رئيس کميسيون ترافيک شورا نيز گزارش کوتاهي از وضعيت حمل و نقل عمومي و ترافيک شهر ارائه دادو گفت: حوزه حمل و نقل عمومي شهر نيازمند توجه جدي و اختصاص منابع لازم است و از آنجاييکه اقشار کم درآمد از اين ناوگان استفاده مي کنند بايد ارزان در اختيار آنها قرار بگيرد.

وي از جابجايي 40 ميليون مسافر به واسطه اين ناوگان در شهر خبردادو گفت: هزينه تمام شده هر نفر به واسطه استفاده از اتوبوس 500 تومان است، ولي رقم 340 تومان از شهروندان اخذ مي شود.

توجه جدي به حقوق زنان در جامعه

شهلا عطايي رئيس کميسيون بانوان شورا نيز توجه به جايگاه حقوق زنان در جامعه را از مهمترين موضوعات برشمردو گفت: بايد تلاش شود تا حقوقي که در دين مبين اسلام براي زنان مشخص شده در جامعه اجرايي شود و زنان به حقوق خود واقف باشند.

وي با اشاره به رواج طلاق در استان گفت: اگر خانواده ها به حقوق خود آشنا باشند اختلاف و درگيري به وجود نمي آيد بنابراين لازم است جامعه و به خصوص دختران و پسران را در قبل از ازدواج از وظايف و حقوق خود در زندگي مشترک آگاه کنيم تا درآينده با مشکل مواجه نشوند.

لزوم تشکيل مديريت متحد شهري در قزوين

محمد رضا صديقي نايب رئيس کميسيون عمران نيز بر لزوم شکل گيري مديريت متحد شهري تأکيد کردو ادامه داد: اگر دستگاهها با يکديگر متحد باشند طرح هايي نظير شهيد انصاري شرقي تعيين تکليف شده و مردم از بلاتکليفي رهايي مي يابند.

وي به تدوين طرح جامع امامزاده حسين (ع) اشاره کردو در مقابل باز هم موانعي بر سر راه اجراي اين طرح ملي برشمردو بر رفع آنها با همياري و کمک نماينده ولي فقيه در استان تأکيد کرد.

پايان پيام/1267/ارديبهشت94         

تصاویر مرتبط