یکشنبه ۱۳۹۴/۰۲/۲۷

رياست شوراي اسلامي شهر قزوين در نشست خبري تأکيدکرد؛

شوراها نمادي از حاکميت مردم بر مردم

رياست شوراي اسلامي شهر در نشست خبري به مناسبت گراميداشت هفته شوراها، استقرار حکومت مردمي و حاکميت مردم بر سرنوشت خويش را از مهمترين محورهاي فرمان امام براي تشکيل نهاد شوراها در کشور اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر قزوين؛ عباس ظاهري افزود: پس از شکل گيري انقلاب اسلامي، رهبر کبير انقلاب آنقدر به توانايي ها و ظرفيت مردم اعتقاد داشتند که چند ماه پس از پيروزي ملت در برابر رژيم طاغوت، شکل گيري نهاد شوراها و واگذاري امور بدست مردم را ضروري مي دانند.

وي با تأکيد بر اينکه قانون اساسي اختيارات وسيع و درخور توجهي براي شوراها درنظر گرفته است يادآورشد: حال در زمانيکه شوراها قدم در 17 سال فعاليت خود گذاشتند ولي قانون فعلي شوراها پاسخگوي قانون اساسي نبوده و همه موارد آنرا دربر نمي گيردو حتي برنامه هاي چهارم و پنجم توسعه نيز نتوانستند به بالندگي شوراها کمک کنند.

اين مقام مسئول همچنين با اشاره به تأکيد قانون مبني بر همگرايي در بين مديران دستگاهها خاطرنشان کرد: چند سالي است جلساتي در قزوين به دعوت شوراي اسلامي شهرو با حضور دستگاههايي همچون معاونت عمراني استانداري، فرمانداري، شهرداري، اداره کل راه و شهر سازي، دادستاني، اداره کل بارزسي، اداره کل اطلاعات و ديگر دستگاههايي که متولي امور شهري هستند برگزار مي شود که بسياري از موضوعات محوري در بخشهاي عمراني، نظارتي و قضايي در اين جلسات تصميم گيري و حل و فصل شده و مابقي در شرف انجام است.

رياست شورا در ادامه نيمه تمام ماندن برخي پروژه ها و طرح هاي شهري همچون شهيد انصاري شرقي، انتقال پادگان، ساماندهي ورودي ها و باغ ويلاها را به اين دليل دانست که دستگاههاي مختلف استاني در اتمام و به نتيجه رساندن آنها تصميم گير هستندو گاه موضوعات در وزارتخانه هاي مربوطه مطرح و بي نتيجه باقي مانده و کار بسيار سخت شده است.

وي در ادامه گزارشي از روند شروع به کار شوراي چهارم و اجراي برنامه ها، ملاقاتهاي مردمي و بررسي لايحه بودجه ارائه دادو در ادامه از ابلاغ 77 بند سياست کلي بودجه سال 94  از سوي شورا به شهرداري براي تدوين بودجه اي توانمند خبردادو گفت: بخش مهمي از اين سياستها در قبل از تدوين بودجه امسال به شهرداري ابلاغ شده و مابقي به همراه ديگر موارد، در زمان روکش بودجه به شهرداري اعلام مي گردد.

رياست شورا در بخش بعدي سخنان خود و در پاسخ به سؤال خبرنگاران با بيان اينکه تاکنون شوراي عالي استانها شوراها را رتبه بندي نکرده است، گفت: در بيانات شفاهي دکتر چمران که پيش از آقاي بصيري پور رياست شوراي عالي را بر عهده داشتند بارها شنيديم شوراهاي شهر قزوين مستعد تقدير و تشکر است، ايشان بر اساس معيار هاي مدنظر وزارت کشور و شناختي که از شوراي شهر قزوين داشتند اين مهم را مطرح کردند.

وي با اشاره به محدوديت هايي که شورا با آنها مواجه است، گفت: عدم بهره مندي شورا از حق رأي در کميسيون ماده پنج موجب شده شهروندان، شورا را در بسياري مسائل و تغيير کاربري ها مسئول بدانند، درصورتيکه شورا تصميم گير نبوده است.

ظاهري شوراي شهر را مخالف احداث مجتمع هاي تجاري در محدوده مرکزي اعلام کردو گفت:  اجازه ساخت تراکم تجاري در بافت متراکم شهر در کميسيون ماده پنج صادر مي شود.

رئيس شوراي اسلامي شهر با تأکيد بر اينکه از شوراي اول موضوع باغ ويلاها پيگيري شده و ازآنجاييکه موضوع به ديگر ارگانها مربوط مي شود هنوز حل نشده باقي مانده است، افزود: برخي دستگاهها در قزوين، با اجراي بخشنامه متمرکز کشوري که ساخت آلونک 20 متري در باغات را صادر مي کند مخالفت مي کنندو اين در حالي است  که برخي ديگر از شهرها اين بخشنامه را اجرايي کردند و موضوع باغ ويلاها را سرو سامان دادند.

وي همچنين از انجام مقدمات براي راه اندازي مرکز پژوهش و مطالعات شوراي شهر و تدوين پيش نويس اساسنامه خبردادو گفت: يکي از مهمترين تأکيدات شوراي چهارم راه اندازي مرکز پژوهش و مطالعات شوراي اسلامي شهر قزوين بوده و از ابتداي کار خود به اين موضوع اشاره داشته است.

وي در ادامه برگزاري برنامه هاي روز قزوين را گامي مهم در راستاي اعتلاي هرچه بيشتر شهر قزوين در سطح ملي و حتي بين المللي دانست و با اشاره به روند اجراي همايش ملي چهره هاي ماندگار و چشم انداز آن، توضيح داد: در قدم اول شناخت و معرفي شخصيتهاي قزويني که در سطح ملي و بين المللي مطرح هستند پيگيري شد، تا هسته مرکزي شکل بگيردو آنها ضمن هماهنگي و همفکري با يکديگر قزوين را به جايگاه واقعي خود برسانند.

ظاهري تصريح کرد: اساسنامه مربوط در رابطه با فعاليت چهره هاي ماندگار نوشته شده و جلسات مستمري با حضور حجت الاسلام والمسلمين سيد حسن ابوترابي فرد، دکتر صالحي و عزيزي و ديگر اعضاء پيگيري مي شودو ارتباط تنگاتنگي با آنها وجود دارد.

رئيس شوراي اسلامي شهر احداث بيمارستان يکهزار تخت خوابي در قزوين را از مهمترين دستاوردهاي اينگونه جلسات برشمرد که قرار است توسط بخش خصوصي در زميني به مساحت 10 تا 15 هکتار در ادامه بلوار امام خميني (ره) ساخته شود.

وي در پايان تأکيد کرد: با احداث اين بيمارستان فضاي درماني شهر وسعت گرفته و با انجام يکسري اقدامات درماني خاص، ديگر قزويني ها به ساير بيمارستانها در تهران مراجعه نخواهند کرد.

پايان پيام/1288/ارديبهشت94        

تصاویر مرتبط