یکشنبه ۱۳۹۴/۰۲/۲۷

سخنگوي شوراي اسلامي شهر قزوين در نشست خبري:

"رونق در اقتصاد شهر" از بازتابهاي توجه به صنعت توريسم/ساماندهي و زيباسازي ورودي هاي شهر در دستور کار شورا است

رئيس کميسيون اداري و مالي شورا ورودي هاي شهر را زيبنده کهن شهر قزوين و مردمان آن ندانست و خبرداد: برنامه ريزي ها و برگزاري جلسات مستمر براي ساماندهي و زيبا سازي ورودي ها از سمت تهران، گيلان و ديگر نقاط در دستور کار قرار دارد.

 


به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر قزوين؛ علي صادقي نيارکي در ابتداي سخنان خود با اشاره به نهم ارديبهشت ماه، مطابق با سالروز تأسيس نهاد شوراها در سال 58 که بنابر فرمان رهبر کبير انقلاب صورت گرفت، در گفتگو با خبرنگار اجتماعي صبح قزوين اظهار کرد: به جهت جايگاه و اهميتي که شوراها در نظام مردم سالاري ديني دارد، 9 اصل از اصول قانون اساسي لزوم تشکيل شوراها و کارکردها و اختيارات مهم اين نهاد را متذکر مي شود.

وي شوراها را نمادي از مشارکت مردم در اداره کشور برشمرد و با گريز به نقش آفريني که امروزه شوراهاي شهر در اداره شهرها ايفا مي کنند، افزود: شوراي شهر در رأس نهادي مردمي و غير دولتي بنام شهرداري قرار داردو اعضاي آن پس از اينکه با رأي مستقيم مردم انتخاب شدند وظيفه انتخاب شهردار را بر عهده دارند، همانطور که شهردار فعلي قزوين در هفته اول روي کار آمدن شوراي چهارم، با همدلي تمامي اعضاء انتخاب شد.

صادقي تصريح کرد: با توجه به اينکه در ابتداي کار شوراي چهارم در کشور، کار انتخاب شهردار در برخي شهرهاي بزرگ ماهها طول کشيد ولي شوراي شهر قزوين در همان هفته اول کاري، انتخاب شهردار را به عنوان اولين وظيفه انجام داد تا شهردار آماده کار براي اجراي 400 وظيفه ذاتي شهرداري با همراهي 16 سازمان و معاونتي که در اختيار داشت، شود.

اين عضو شورا از ابلاغ 50 سياست اصلي و کلان شورا به شهرداري صحبت و خاطرنشان کرد: توسعه متوازن شهر و توجه به مناطق کمتر توسعه يافته، اهتمام در بهبود وضعيت زيرساخت هاي شهري از مهمترين سياستهاست.

وي تقاطع هاي غير همسطح درحال ساخت امام رضا(ع) در بلوار جمهوري اسلامي، پل قدس در محدوده مرکزي شهر، پارک ملاخليلا در بافت جنوبي، توجه به ايجاد بسترهاي فرهنگي و مذهبي به خصوص در مناطق تازه ساخت شهر (ضمن اختصاص زمين و انجام برخي کارهاي عمراني از سوي شهرداري براي ساخت 17 مسجد در شهر طي سال 93) را از جمله اقداماتي برشمرد که در راستاي توسعه متوازن رخ داده و يا در حال انجام است.

رئيس کميسيون اداري و مالي شورا همچنين استفاده از مشارکت بخش خصوصي براي ايجاد و رونق زيرساختهاي گردشگري و جذب توريسم را از ديگر اقدامات انجام شده اعلام کردو افزود: جايگاه تاريخي و فرهنگي قزوين به همراه موقعيت جغرافيايي و قرار داشتن آن در چهارراه شمال به جنوب و شرق به غرب کشور و جاده ابريشم از جمله دلايلي است که اين شهر را به مقصد سفر تبديل مي کند.

صادقي "رونق در اقتصاد شهر" را از بازتابهاي توجه به صنعت توريسم دانست و ادامه داد: قزوين نيز مي تواند همانند شهرهاي اصفهان، شيراز، مشهد و قم به واسطه توجه به حوزه گردشگري پيشرفت کندو از همين روي هيأت عالي سرمايه گذاري بنابر سياستهاي اعلامي شورا به همت شهرداري فعالانه پروژه‌هاي سرمايه گذاري و گردشگري را در بوستان باراجين، منطقه زرشک و کامان و ديگر مناطق شهر پيگيري مي کند.

سخنگوي شورا همچنين از تعامل با استانداري، فرمانداري و دستگاههاي خدمات رسان خبردادو گفت: تعامل و رايزني با چهره هاي قزويني که در سطح ملي شاخص هستند و نمايندگان مردم قزوين در مجلس شوراي اسلامي و استفاده از ظرفيت آنها براي رفع مشکلات شهر در دستور کار قرار داشته و انجام مي شود.

صادقي به تصويب طرح جامع ترافيک شهر در شوراي عالي ترافيک کشور اشاره کردو گفت: اين طرح يکي از چهار نقشه جامع ترافيکي ايران به شمار مي آيد که بر اساس آن تمامي تقاطع هاي غير همسطح طراحي و ساخته مي شود.

اين عضو شورا ورودي هاي شهر را زيبنده کهن شهر قزوين و مردمان آن ندانست و خبرداد: برنامه ريزي ها و برگزاري جلسات مستمر براي ساماندهي و زيبا سازي ورودي ها از سمت تهران، گيلان و ديگر نقاط در دستور کار قرار دارد.

صادقي به در حال اتمام قرار داشتن تهيه طرح تفصيلي شهر قزوين به همت کميسيون شهرسازي شورا اشاره کردو با بيان اينکه تاکنون بيش از 80 جلسه تخصصي با حضور مشاوران و کارشناسان برگزار شده است، ادامه داد: بر اساس قانون بايد هر 10 سال يکبار طرح هاي تفصيلي شهرها بازنگري شود، ولي از حدود 24 سال قبل که طرح تفصيلي قزوين مصوب شد تاکنون طرحي تهيه نشده بود که با اهتمام شورا اين طرح آماده ارائه است.

رئيس کميسيون اداري و مالي شورا اظهار کرد: الگو و ضوابط معماري اسلامي و ايراني که به همت شوراي اسلامي شهر و شهرداري قزوين در حال تدوين مي باشد قادر است الگوي معماري شاخص اسلامي و ايراني را به معماران و سازندگان ارائه کندو با توجه به اينکه دبيرخانه مجمع جهاني شهرهاي اسلامي نيز در اين شهر ايجاد شده اين ضوابط از قزوين بيش از گذشته شهري اسلامي با شاخصه هاي اصيل ايراني خواهد ساخت.

صادقي با اشاره به برنامه‌ها و اقدامات داخلي و شرح وظايف شورا بيان کرد: اعضاي شورا به عنوان نمايندگان مردم در شورا تلاش کردند دقت لازم را در بررسي طرح‌ها و لوايح شهرداري داشته باشند و حتي برخي لوايح چندين مرتبه به شهرداري و يا دستگاههاي خدمات رسان به منظور دقت نظر بيشتر ارجاع داده مي شود.

وي با بيان اينکه در دوره سوم شوراي اسلامي شهر قزوين ? کميسيون فعال بوده است? افزود: هم اکنون12 کميسيون در شورا تشکيل شده که اعضاء و مسئولان کميسيون‌ها طبق تخصص اعضاء شورا تشکيل شده و بعد از اين هر پروژه بعد از دريافت نظرات کار‌شناسان متخصص در هر کميسيون? اجرايي خواهد شد.

سخنگوي شورا يادآورشد: کميسونهاي 12 گانه و تخصصي شوراي چهارم از ابتداي کار تاکنون 430 جلسه برگزار کردندو تصميمات و 524 مصوبه آنها در 156 جلسه علني شورا با دقت نظر مورد بررسي قرار گرفته و پايان هر سال در جلسات فشرده اصلاحيه بودجه همان سال و لايحه بودجه سال آتي را مورد بررسي قرار مي دهند.

صادقي در پايان گفت: اعضاي شوراي اسلامي شهر قزوين دوشنبه هر هفته در نواحي سه گانه شهري براي حل مشکلات شهروندان ملاقات مردمي دارند، ضمن اينکه به صورت مستمر در مساجد شهر به همراه ديگر مسئولان حضور مي يابند تا جاي ممکن پاسخگوي نيازها و خواسته هاي آنان تا جاييکه موانع قانوني بر سر راه نباشد، باشند.

پايان پيام/1305/ارديبهشت94

 

تصاویر مرتبط