سه‌شنبه ۱۴۰۰/۱۱/۰۵

شهردار قزوین:

تکمیل طرح های نیمه تمام، پرداخت دیون و درآمد زایی از اولویت های شهرداری در سال ۱۴۰۱ است

شهردار قزوین لایحه بودجه۲۰۲۰ میلیارد تومانی سال ۱۴۰۱ را تقدیم شورای اسلامی شهر قزوین کرد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین؛ مهدی صباغی، شهردار قزوین، در جلسه تقدیم بودجه شهرداری به شورای اسلامی شهر گفت: لایحه بودجه ۱۴۰۱ براساس سند چشم‌انداز دیدگاه مقام معظم رهبری (دامه برکاته)، برنامه پنج ساله دوم، اسناد بالادستی و قانون مجلس شورای اسلامی تدوین شده است.

وی افزود: سال آینده نیازمند کار جدی و تحولی هستیم و باید بتوانیم همه کاستی‌های گذشته را برطرف کنیم.

شهردار قزوین در ادامه با اشاره به رویکرد مدیریت شهری در تبین بودجه گفت: بودجه شهرداری در دو بخش بینشی و دانشی تقدیم شورای اسلامی شهر می شود، بخش اول بودجه بینشی و نگرشی و بخش دوم دانشی و علمی خواهد بود.

صباغی افزود: رویکرد جدی ما استفاده از تمام ظرفیت‌ها برای درآمدزایی است بنابراین باید رویکرد درآمدزایی داشته باشیم؛ در این زمینه از سازمان های خدمات‌رسان در جهت درآمد توسعه پایدار کمک گرفتیم.

وی تصریح کرد: دومین مساله مورد اهمیت تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره تا پایان ۱۴۰۱ است و موضوع اولویت دار بعدی پرداخت دیون به پیمانکاران و بدهی بانکی و وام ها است.

شهردار شهر قزوین همچنین اضافه کرد: در راستای پاسخگویی سریع به شهروندان نیز یک منطقه جدید شهرداری تاسیس کردیم چرا که در یکی از مناطق شاهد افزایش تورم نیروی انسانی بودیم و با توجه به اینکه منطقه نیز بزرگتر از ۲ منطقه دیگر است پیرو نامه‌ها و مجوزات گرفته شده شهرداری منطقه چهار در جهت تسهیلگری پاسخگویی و استفاده بهینه از نیروی انسانی تأسیس شده است.

شهردار قزوین ادامه داد: همچنین خود را ملزم به اجرای فرایند هوشمندسازی کردیم، یکی از اولویت‌های اصلی ما در سال آینده همین امر است و ۵۷ پروژه هوشمندسازی طراحی کردیم و در این راستا تصمیم گرفتیم نشریه پیام شهر چاپ نشود چرا که امروز باید وارد فضای مجازی شویم.

وی خاطر نشان کرد: نگرش ویژه به بازآفرینی شهری در مناطق محروم بخش دیگری از اولویت‌های ما است چرا که سهم زیادی از انقلاب مربوط به مردم این بافت‌ها از جمله هادی‌آباد، مهناز، شهید انصاری است.

صباغی با بیان اینکه بودجه ۱۴۰۱ را با ۵۹ درصد افزایش نسبت به سال گذشته تدوین کردیم و مبلغ آن ۲۰۲۰ میلیارد تومان است، افزود: همچنین در بخش منابع، درآمدهای عمومی شامل ارزش افزوده، فروش تراکم، تغییر کاربری، کلیه عوارض‌ها، جرائم کمیسیون‌های با ۵۴ درصد افزایش ۹۵۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در بخش واگذاری دارایی‌ها و فروش زمین و مستغلات با ۶۷ درصد افزایش، ۱۰۱۴ میلیارد تومان برآورد شده است، همچنین واگذاری دارایی مالی و اوراق با ۲۲ درصد افزایش در نظر گرفتیم که ۵۶ میلیارد تومان برآورد شده است.

صباغی در ادامه به هزینه های جاری اشاره کرد و گفت: در هزینه‌های جاری با ۶۷ درصد افزایش نسبت به بودجه جاری ۷۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در بخش تملکات دارایی سرمایه‌ای و پروژه‌های عمرانی نیز با افزایش ۵۷ درصد ۱۱۲۰ میلیارد تومان، در بخش دیون با افزایش ۴۳ درصد حدود ۲۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و تلاش کردیم بودجه واقعی باشد ولی در این بخش متمم می‌خورد و ممکن است افزایش پیدا کند.

شهردار قزوین یاد آور شد: بودجه رفاهی کارکنان را دو برابر کردیم، مسائل آموزشی را نیز ارتقا دادیم، در این میان در بخش پروژه عمرانی نیز ۶ ماموریت اولویت‌بندی شده است و بیشترین رشد در خدمات مدیریت شهری است که ۱۳۱ درصد رشد داشته است.

صباغی گفت: تکمیل ساختمان شهرداری نیز اولویت ما است چرا که مدیریت ما پراکنده است و دسترسی به مدیران تسهیل نشده و باید صرفه جویی در ابنیه داشته باشیم.
 
وی تاکید کرد: در بخش ماموریت های فرهنگی و اجتماعی نیز ۸۴ درصد رشد و در حوزه حمل و نقل و ترافیک ۵۶ درصد افزایش داشتیم.

شهردار قزوین افزود: ۵۰ پروژه بلندمدت و مدیریتی داریم که هزینه های آنها را باید تامین کنیم.

مهدی صباغی با بیان اینکه اولویت بندی و هدایت بودجه به سوی نیازهای اساسی شهر در جهت تخصیص بهینه مصارف است، گفت:تنوع بخشی به منابع پایدار، صرفه جویی در هزینه‌های عمومی و مدیریت شهری، اولویت بندی و هدایت بودجه به سوی نیازهای اساسی شهر در جهت تخصیص بهینه منابع وتاکید مدیریت شهری بر اتمام پروژه‌های زیرساختی و نیمه تمام و دارای اولویت از فرصت‌های بودجه سال آینده است.

وی، افزایش هزینه‌های توسعه و نگهداری زیرساخت‌های شهری، پیشی گرفتن نرخ رشد هزینه‌های جاری نسبت به نرخ رشد منابع شهرداری، شرایط اقتصادی ناپایدار و تورم فزاینده در هزینه‌های عمران شهری، تغییرات اقتصادی و تبعات مربوطه ناشی از تک نرخی شدن ارز، رکود بخش مسکن و کاهش رونق ساخت و ساز، کاهش کمک‌های دولتی به شهرداری‌ها و تاثیرات منفی همه گیری کرونا بر مالیه شهرداری‌ها را تهدیدهای های بودجه سال ۱۴۰۱ بیان کرد که باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

پایان پیام/

تصاویر مرتبط