یکشنبه ۱۴۰۱/۰۳/۰۱

رییس کمیسیون خدمات شهری پارلمان محلی قزوین:

مدیریت پسماند در شهرداری قزوین هوشمند سازی شود

تکنولوژی‌های هوشمند می‌توانند تمام جوانب زندگی شهری را بهبود بخشند و مدیریت پسماند نیز از این امر مستثنی نیست، لذا ضرورت دارد تا در راستای هوشمند سازی مدیریت پسماند در شهرداری قزوین اقداماتی صورت گیرد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، علی فرمانی رییس کمیسیون خدمات شهری، نظارت و شورایاری شورای اسلامی شهر قزوین در جلسه علنی شورا که با دستور کار بررسی لایحه تعرفه خدمات پسماند شهرداری قزوین برگزار شد، ضمن تاکید بر اهمیت هوشمندسازی مدیریت پسماند در شهرداری قزوین اظهار کرد: با توجه به اهمیت مدیریت بهینه پسماندهای شهری در شهر قزوین، نیاز به ابزاری کاربردی و دقیق برای ساماندهی مدیریت پسماند و ارائه گزارشات آماری دقیق به تفکیک مناطق و ناحیه های شهری می باشد لذا بایستی بسترهای این اقدام از طریق سازمان فاوای شهرداری وشرکتهای مربوطه فراهم شود.

وی با بیان اینکه باید اراده انجام کار تخصصی در اعضای شورا و مدیریت شهری وجود داشته باشد افزود: تلاش ما این است تا شاهد استفاده از تکنولوژی های نوین در حوزه جمع آوری پسماند و حذف زباله گردی باشیم.

فرمانی در بخش دیگری از سخنانش برلزوم ارایه مشوقها به شهروندان در امر تفکیک پسماند از مبدا تاکید و خاطر نشان کرد: در کنار آموزش‌های چهره به چهره ارایه بسته های تشویقی به شهروندان در امر تفکیک پسماند از مبدا می تواند نقش پر رنگی در مشارکت بیشتر شهروندان در مدیریت پسماند در منزل و مبداء داشته باشد.

به گفته این عضو شورای اسلامی شهر قزوین، اگر تفکیک زباله خشک از منزل انجام شود آن‌چه که به سایت دفن پسماند وارد می شود بیشتر زباله‌های‌تر خواهد بود که همین امر موجب کاهش پدیده زباله گردی می‌شود.

رییس کمیسیون خدمات شهری، نظارت و شورایاری شورای اسلامی شهر قزوین، در بخش دیگری از جلسه که به بررسی نحوه تعیین تعرفه خدمات پسماند در سال جاری اختصاص داشت ،گفت: از شهردار ی قزوین خواسته شده تا سازوکار مشخصی را برای توزیع فیشهای بهای خدمات پسماند به شهروندان تدوین کنند و همچنین برای پرداخت به موقع قبوض از سوی شهروندان نیز بایستی از ابزارهای اطلاع رسانی استفاه شود تا شهروندان به موقع نسبت به پرداخت بهای خدمات پسماند اقدام نمایند.

فرمانی ادامه داد: همچنین باید برای افرادی که نسبت به پرداخت به موقع قبوض خدمات پسماند خود اقدام نمی کنند نیز تدابیری اندیشه شود.

رییس کمیسیون خدمات شهری پارلمان محلی قزوین در ادامه سخنانش، به ردیف بودجه خرید و تجهیز یک ایستگاه خدمات پسماند درشهرداری قزوین اشاره کرد و گفت: در بودجه سال جاری ردیفی برای تجهیز و خرید ماشین آلات مرتبط با حوزه مدیریت پسماند اختصاص یافت که از مبلغ تصویب که 30 میلیارد تومان بود به مبلغ 10 میلیارد تومان کاهش یافته است لذا بایستی دلیل این کاهش اعتبار را شهرداری قزوین پاسخگو باشد و همین طور اعلام شود که تاکنون برای این ردیف بودجه چه اقداماتی انجام شده است.

به گفته وی مبلغ اعتبار 10میلیارد تومان ، کفاف هزینه های تامین و خرید تجهیزات و ماشین آلات در یک ایستگاه پسماند را نخواهد کرد و این اقدام ابتر خواهد ماند.

 

پایان پیام/

تصاویر مرتبط