جمعه ۱۴۰۱/۰۴/۱۰

مروری بر عملکرد اعضای شورای اسلامی شهر قزوین در هفته ای که گذشت

منتخبین مردم در پارلمان محلی قزوین، هفته گذشته را با برپایی چند جلسه رسمی در تالار مردم، بازدید از مناطق سه گانه شهرداری و دیدار با مراجعین این مناطق، برگزاری نشست های مختلف در قالب کمیسیون های تخصصی شورا و حضور در برنامه های مناسبتی محلی و ملی به اتمام رساندند.

‍   به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین، اعضای این نهاد مردمی طی این مدت با برپایی دو جلسه رسمی و یک جلسه فوق العاده ابتدا کلیات طرح تفصیلی شهر قزوین را از تصویب گذراندند و سپس با بررسی لوایح شهرداری نسبت به تصویب تعدادی از آنها که از اهم آن می توان به تملک اراضی اوقافی اطراف باغ موزه دفاع مقدس در منطقه تپه نورالشهدا، افزایش سی درصدی نرخ قرارداد رانندگان آژانس شاغل در شهرداری، واگذاری مشروط برج الهیه واقع در شهرک مینودر به شرکت راهسازی عمران ایران و پرداخت عوارض کسب و پیشه و نوسازی و عمران شهری مربوط به موسسه خیریه ایتام و مستضعفان از طریق ماده ۱۶ و ۱۷ شهرداری اشاره نمود اقدام کردند. 

نمایندگان مردم در پارلمان محلی قزوین همچنین در یکی از جلسات هفتگی خود میزبان دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر استان بودند و به بیان دیدگاه ها و راهکارهای خود به منظور اثرگذاری مثبت و پایدار رویکرد این نهاد پرداختند.

همچنین اعضای شورای اسلامی شهر قزوین با حضور در مناطق سه گانه شهرداری که روزهای یکشنبه هر هفته و در قالب برنامه ملاقات عمومی صورت می پذیرد با مراجعین این مناطق دیدار و گفتگو کردند و از نزدیک در جریان مسایل و مشکلات آنها قرار گرفتند؛ رویکردی که که در مجموع به حل و فصل مسایل ۳۹ پرونده انجامید و با دستاورد رسیدگی به موضوعات حقوقی، درآمد، نوسازی، ماده صد، معماری و شهرسازی پرونده های مراجعین از طریق اخذ نظر کارشناسان مربوطه همراه بود.

بر پایه این گزارش، در هفته گذشته اعضای کمیسیون شهرسازی، املاک و حقوقی شورای اسلامی شهر قزوین به ریاست مهری السادات تقوی با برپایی جلسه در تالار مردم به بررسی لوایح ملکی شهرداری پرداختند و با تاکید بر لزوم جامع بودن مستندات لوایح ملکی شهرداری تصریح کردند؛ چنانچه این دست لوایح دریافتی از شهرداری فاقد نظر کارشناس رسمی باشد به دلیل ناقص بودن مستندات لازم جهت تصمیم گیری از دستور کار خارج می شود.

اعضای این کمیسیون همچنین طی این مدت از چند پرونده ملکی در شهر بازدید نمودند و از نزدیک در جریان وضعیت آنها قرار گرفتند.

از حضور ریاست این کمیسیون در دومین مجمع رؤسای کمیسیون های معماری و شهرسازی شوراهای اسلامی کلانشهرها و مراکز استانها با رییس مجلس شورای اسلامی که با محوریت بازآفرینی شهری و توسعه مسکن ملی در تهران برگزار شد می توان به عنوان بخش دیگر عملکرد نمایندگان مردم در پارلمان محلی قزوین یاد کرد. 

این گزارش می افزاید، کمیسیون فرهنگی، اجتماعی بانوان و امور خانواده شورای اسلامی شهر قزوین نیز به ریاست قاسم اللهیاری از خانه تئاتر شهر و محوطه زیرزمین میدان مینودر بازدید کردند و در جریان وضعیت این دو مکان قرار گرفتند. هم اندیشی و طرح ایده های گوناگون به منظور استفاده بهینه از فضای زیرزمینی میدان مینودر و همچنین تاکید بر اتمام هر چه سریعتر خانه تئاتر شهر به منظور افزایش سطح خدمات فرهنگی هنری به شهروندان از دستاوردهای این بازدید بود.

گفتنی است؛ در این مدت کمیسیون مالی، برنامه ریزی و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر قزوین نیز به ریاست ولی چگینی در تالار مردم تشکیل جلسه داد و با قرائت گزارش مالی سال ۹۹ تعدادی از سازمان های شهرداری، نسبت به تطابق این گزارش ها با استانداردهای حسابرسی اقدام نمود و پس از شناسایی شبهات و ابهامات موجود در برخی گزارشات، نسبت به ارایه تذکر مکتوب با هدف ممانعت از تکرار مسایل گذشته در صورت های مالی آتی شهرداری اقدام نمود.

 

این کمیسیون همچنین در جلسه ای دیگر و پس از استماع نظرات نمایندگان مطلع شهرداری و بحث و بررسی کارشناسی لوایح شهرداری مبنی بر افتتاح حساب در سازمان پسماند، بهره مندی از هدیه خوش حسابی و سیاست های تشویقی بر مسأله فرزندآوری را مورد واکاوی قرار داد و با نظر موافق تصمیمات لازم را در خصوص آنها اتخاذ نمود.

این گزارش حاکی است؛ کمیسیون خدمات شهری، محیط زیست و شورایاری های شورا نیز با برپایی جلسه ای به ریاست علی فرمانی، برای چندمین بار به بررسی لایحه شهرداری در ارتباط با تعرفه خدمات پسماند پرداخت و با توجه به اهمیت موضوع و ضرورت لحاظ شرایط اقتصادی حاکم بر فعالیت کسبه، تطابق میزان درآمدزایی و در عین حال میزان تولید زباله با تعرفه خدمات پسماند هر صنف و ... هر گونه تصمیم گیری در این خصوص را به مطالعات و بررسی های بیشتر به منظور ممانعت از تضییع حقوق اصناف و کسبه گوناگون موکول نمود.

یادآور می شود؛ این کمیسیون با برگزاری نشستی دیگر در تالار مردم رسیدگی به درخواست جمعی از دکه داران شهر مبنی بر لحاظ شرایطی به منظور تسهیل فعالیت این قشر را در دستور کار قرار داد و پس از بحث و تبادل نظر پیرامون جنبه های مختلف این لایحه، تصمیم گیری در خصوص آن را منوط به دریافت نظرات کارشناسان ذیربط دانست.

بر پایه این گزارش، به دلیل اهمیت موضوع و ضرورت بررسی همه جانبه نگر لایحه نحوه صدور پروانه املاک قولنامه ای، جلسه تلفیق سه کمیسیون مالی، عمران و شهرسازی نیز به ریاست ولی چگینی در تالار مردم برگزار شد و پس از واکاوی و بحث و تبادل نظر پیرامون موضوع، مقرر شد؛ دستورالعمل اجرایی این لایحه طی مدت ۱۰روز از برپایی جلسه توسط معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهیه و به کمیسیون ارایه شود.

از حضور مهری السادات تقوی عضو شورای اسلامی شهر قزوین در سامانه ۱۳۷شهرداری و پاسخگویی به درخواست ۲۷ نفر از شهروندان و نطق پیش از دستور فاطمه اشدری دیگر بانوی عضو پارلمان محلی قزوین با محوریت ضرورت توجه به اصول فنی در اجرای طرح های بلندمرتبه سازی، به همراه توصیه های برای شهروندان و مسئولان می توان به عنوان دیگر اقدامات صورت گرفته توسط نمایندگان مردم قزوین در نهاد شورای اسلامی این شهر یاد کرد.

همچنین بازدید حق شناس نائب رییس و صلح جو عضو شورای اسلامی شهر قزوین بهمراه تعدادی از مدیران ارشد شهری در حوزه های عمرانی، آتش نشانی ، منطقه نمونه گردشگری باراجین و .... از محدوده پل معلق باراجین جهت بررسی وضعیت موجود و اطمینان از ایمنی این پل از دیگر اقدمات منتخبین مردم در پارلمان محلی قزوین در هفته گذشته بود.

 

پایان پیام/

تصاویر مرتبط