دوشنبه ۱۳۹۱/۰۲/۱۸

رييس شوراي اسلامي شهر قزوين مطرح كرد:

تشكيل كميسيون پيگيري و نظارت ضامن توسعه شهر قزوين

تشكيل كميسيون پيگيري و نظارت در شوراي سوم با هدف پي گيري ميزان اجراي مصوبات در شهرداري منجر به افزايش روند فعاليت هاي اين مجموعه شد.

 

به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي شهر قزوين؛ رييس شوراي اسلامي شهر قزوين به مناسبت روز شوراها در نطقي پيش از خطبه هاي نماز جمعه اين هفته قزوين ضمن تبريك اين روز و گراميداشت روز كارگر و معلم در اين هفته با بيان مطلب بالا ، گفت: حضرت امام در 9 ارديبهشت سال 1358 فرمان تدوين آيين نامه شوراي محلات را به شوراي انقلاب صادر كردند كه تشكيل شوراها به دلايل مختلفي تا 20 سال به تاخير افتاد .
عباس ظاهري خاطر نشان كرد: دوره اول شوراي اسلامي شهر در نهم ارديبهشت سال 78 تشكيل شد كه از مهمترين اقدامات آن، تدوين آيين نامه و اساسنامه هاي مورد نياز ، تصويب ، ابلاغ و اجراي آنها بود و همچنين حضور شهروندان از محلات مختلف براي پيگيري خواسته هاي خود در شورا بخش ديگري از فعاليت هاي اين دوره بود، اما به دليل محدوديت امكانات و هزينه ها، در شوراي دوم اين مراجعات و خواستهها را ساماندهي و پيگيري كرد كه اين امر با همفكري و مساعدت شهروندان و مسوولين صورت گرفت.
وي با اشاره به زمين هاي قولنامه اي كه هيچ گاه جايگاه قانوني نداشتند و در نتيجه پيگيري آنها هم غير ممكن مي نمود، گفت: در شوراي سوم با هماهنگي هايي صورت گرفته و همكاري مسوولين، به ويژه پيگيري و نگاه تخصصي و حقوقي مرحوم سياهكالي مرادي مشكل، حل و حتي به الگويي براي ديگر مراكز استانها و شهرها بدل شد.
ظاهري به اقدامات شوراي دوم اشاره كرد و افزود: پيش از اين در بارندگي هاي تند، سيلاب ناشي از آب هاي سطحي از مركز به پايين شهر روان مي شد و منازل و مردم را به ويژه در جنوب شهر تهديد مي كرد و حتي در آن زمان، تعدادي از خانهها به زير آب رفت كه مهندس كمالي شهردار وقت، مسووليت كنترل و هدايت آب هاي سطحي را به عهده گرفت و آغاز به كار كرد و اين امر را در نقاط حساس شهر به سرانجام رساند تا جايي كه امروزه شاهد بروز مشكلاتي از اين دست نيستيم.
رييس شوراي اسلامي شهر قزوين در بخش ديگري از سخنانش يادآور شد: در نهم ارديبهشت 90 طبق قانون، شوراي سوم بايد به شوراي چهارم تحويل داده مي شد كه با توجه به سياست تجميع انتخابات دو سال نيز به عمر شوراي سوم اضافه و استثنا اين دوره شش سال شد.
وي تاكيد كرد: بايد زمينه اي را فراهم كنيم كه انتظارات مردم شفاف تر به شوراها ابلاغ شود و از فكر و برنامه شهروندان و كمك مالي آنها بيشتر بهره ببريم كه اين امر مستلزم مساعدت و همكاري كليه شهروندان، مسوولين و مديريت شهري است.
ظاهري با بيان اينكه انجام هر كاري در سطح شهر علاوه بر محاسن، مشكلاتي را نيز در حين اجرا براي شهروندان دارد، خاطر نشان كرد: شهروندان با نگاه دور انديشانه خود، همواره صبر و تحمل داشته و نفع عموم را بر نفع خود ترجيح دادند و وجود چنين نگرشي موجبات توسعه بهتر و سريعتر شهر را فراهم مي كند و مسوولين نيز مي توانند با تلاش مضاعف خود زمينه را براي كاهش مشكلات مردم در زمان انجام پروژه هاي شهري مهيا كنند.
وي به پروژه احداث پل هاي غير هم سطح شهر در سال جاري اشاره كرد و گفت: بيشتر اين پلها در سال جاري به بهره برداري مي رسد كه از اقدامات مهم شهرداري قزوين به شمار مي رود و سه پل ديگر نيز در برنامه سال 91 گنجانده شده كه در سال 92 به بهره برداري مي رسد.
رييس شوراي اسلامي شهر قزوين ضمن اشاره به تشكيل كميسيون پيگيري و نظارت توسط شوراي سوم، يادآور شد: اين كميسيون در دو شوراي قبلي وجود نداشت و به منظور پيگيري مصوبات شهر در ارتباط با شهرداري تشكيل شده و نتايج خوبي نيز داشته است.
ظاهري به اقدامات در حال انجام توسط كميسيون پيگيري و نظارت نيز اشاره كرد و افزود: زمينه ساز ي و توافق با مسوولين در لشگر 16 زرهي براي انتقال پادگان به خارج از شهر، تملك فرودگاه خدمات ويژه، تشكيل شوراي عالي سرمايه گذاري به منظور جذب سرمايه گذاران كه دو سال گذشته فعاليت درخوري داشته از جمله اقدامات مهم اين كميسيون محسوب مي شود.
وي در ادامه خاطر نشان كرد: با مشاركت بخش خصوصي با شهرداري، بازيگاه كودك در بوستان باراجين افتتاح شد كه 11 ميليارد تومان هزينه در بر داشته، همچنين كلنگ زني پارك آبي در بوستان باراجين و بسياري از اقدامات ديگر كه بدون هماهنگي و همكاري مسوولين ذيربط امكان پذير نبوده است از ديگر نتايج فعاليت كميسيون پيگيري و نظارت به شمار مي رود.
رييس شوراي اسلامي شهر قزوين با بيان اينكه توسعه شهر در گرو تعامل و مشاركت شهروندان و تمامي مسوولين است، اظهار كرد: محور اتحاد و انسجام در استان، حضرت آيت اله باريك بين و همچنين آقاي ابوترابي مي باشند كه همواره حامي مردم و مسوولين استان قزوين هستند.
ظاهري خاطر نشان كرد: در نتيجه حمايت هاي صورت گرفته، امتياز اوراق مشاركت براي شهرداري قزوين گرفته شد و با پيگيري و مساعدت شهردار و مجموعه شهرداري، 100 ميليارد ريال اوراق مشاركت خريداري شد و يك سوم از اين سهم، جهت نوسازي منطقه هادي آباد اختصاص يافت كه طي برنامه اي شش ساله مشكلات شهروندان در اين منطقه برطرف خواهد شد.
وي با اشاره به برنامه هاي پيش روي شهرداري و شوراي اسلامي شهر گفت: نهم شهريور ماه سال جاري ، روز قزوين است و اولين سالي است كه برنامه هايي جهت بزرگداشت اين روز به مدت يك هفته پيش بيني شده، در اين روز از نيروهاي توانمند قزوين و سراسر كشور دعوت به عمل مي آيد تا با بهره گيري از فكر، امكانات و ارتباط مستمر، قزوين را به جايگاهي كه استحقاق آن را دارد برسانيم.
ظاهري با بيان اين كه بايد بررسي شود در حدود 400 سال پيش چه اتفاقي افتاد كه قزوين به عنوان پايتخت كشور انتخاب شد، اضافه كرد: به طور قطع نيروي انساني آن مد نظر بوده و همچنان نيز اين استعداد و توانايي در شهر وجود دارد و تنها بايد از حالت بالقوه به بالفعل تبديل شود.

 

تصاویر مرتبط