پنجشنبه ۱۳۹۱/۰۲/۲۱

سخنگوي شوراي شهر قزوين:

لازمه حكومت مردم سالاري و پيشرفت جامعه اهميت به جايگاه مشورت و شورا است

لازمه مردم سالاري، همفكري، معاضدت و همكاري شهروندان در امور مملكت و شهر است كه شهروندان به صورت شورايي ميتوانند به عنوان بازوي قوي براي مديران شهري باشند.

 

محمدحسين خاكساران، عضور شوراي اسلامي شهر قزوين با تأكيد بر اين مطلب در گفت و گو با خبرنگار ما تصريح كرد: تقارن هفته كارگر، معلم و شورا موضوعي است كه جايگاههايي از اركان توسعه به كار و تلاش، تعليم و تربيت و مشورت را براي جامعه همزمان با هم بيش تر تجلي ميكند اما اين پيشرفت وقتي نمود بيش تري پيدا خواهد كرد كه جايگاه شورا در بين آنها پررنگتر شود كه خوشبختانه در حال حاضر شاهد تشكيل شوراهاي كارگري در كارخانجات و دانشآموزي از سطح ابتدايي تا دبيرستان هستيم كه وجود اين امر نشان از رشد يافتگي كشور ايران در اين زمينه ميباشد.
اين عضو شوراي اسلامي شهر قزوين، با اشاره به جايگاه شوراها در حكومتهاي مردم سالاري افزود: لازمه مردم سالاري، همفكري، معاضدت و همكاري شهروندان در امور مملكت و شهر است كه شهروندان به صورت شورايي ميتوانند به عنوان بازوي قوي براي مديران شهري باشند و آنها را در اجراي امور شهر ياري رسانند از سوي ديگر شاهد پيشرفت شهرها، روستا و ... باشيم.
وي در ادامه با اشاره به موقعيت ويژه جغرافيايي شهر قزوين و نزديكي آن به پايتخت و جايگاه ويژه مواصلاتي اين شهر، تصريح كرد: در راستاي برنامه ريزي براي شهر قزوين با چنين ظرفيتهايي با جمعيت رو به افزايش آن و ايجاد امكانات، درماني، آموزشي، رفاهي و... ارتقاي جايگاه مشورت ضرورت بيش تري مييابد چرا كه براي رونق و توسعه آن يك نهاد يا ارگان، به تنهايي چه در زمينه فكري و چه اجرايي نميتواند به خدمات مطلوبي را ارايه كند و با استفاده از جايگاه شورايي و مشورت ميتوانند علاوه بر همفكري با هم در راستاي اجراي بهتري شهري با كم ترين مشكلات و نواقص داشته باشيم.
خاكساران در ادامه بر ضرورت اطلاع رساني از نحوه عملكرد شوراهاي هر نهادي به خصوص شهر به مردم تأكيد و افزود: اين يك وظيفه اخلاقي است كه اعضاي شورا به خصوص در هفته شورا بايد به آن به صورت جدي بپردازند تا اگر ابهاماتي در ذهن مردم است، برطرف شود. از سوي ديگر اگر كاستي وجود دارد با استفاده از نظرات و پيشنهادات مردم در راستاي رفع و كمرنگ كردن آن قدم برداشت.
وي در بخش ديگري از سخنانش به برنامههاي شوراي سوم اشاره و تصريح كرد: در اين دوره اعضاي شورا را برنامههاي توسعهاي و زيرساختي را در راستاي توسعه شهر قزوين در دستور كار خود قرار داده است، چرا كه نگهداري، نظافت، تعمير معابر و ... از وظايف هميشگي شهرداري است، اما لازمه پيشرفت شهر توجه به موارد ديگري است.
خاكساران از استفاده توان بخش اجراي طرحهاي زيرساختي خبر داد و ادامه داد: جذب اين سرمايهها با استفاده از مطالعات و استفاده از كلان شهرهاي كشور مانند: مشهد، تهران و تبريز صورت گرفته است.
وي به تشكيل كارگروه قزوين + 20 در دوره سوم شوراهاي شهر قزوين اشاره کرد و افزود: در اين كارگروه نظرات و طرحهاي كارشناسي در راستاي مسير توسعه قزوين مورد بحث و بررسي قرار ميگيرد كه اميدواريم با اين تلاشها شاهد پيشرفت اين شهر در آيندهاي نه چندان دور باشيم.
خاكساران يكي از تجربههاي مهم و ارزشمند شوراي سوم قزوين را ارتباط تنگاتنگ با شهروندان دانست و تصريح كرد: اين تعامل، هم به صورت مستقيم كه از طريق حضور اعضاي شورا و مديران شهرداري در مناطق و مساجد سطح شهر و حضور خود مردم در تالار مردمي است و هم از طريق غيرمستقيم مانند انعكاس مسايل مردم به شوراياران هر ناحيه، سرمايهاي ارزشمند براي همه اعضا محسوب ميشود، چرا كه از طريق اين تعامل به بسياري از خواستهها و مشكلات شهر و مردم پي ميبرند و آن را سرلوحه مصوبات خود قرار ميدهند.
 

 

تصاویر مرتبط