سه‌شنبه ۱۳۹۹/۰۷/۰۱

سخنگوی پارلمان محلی قزوین:

شهروندان در كاهش سرانه توليد و تفكيك زباله از مبدأ نقش مهمي دارند

شهروندان در کاهش سرانه تولید زباله در شهرها وظیفه خطیری بر عهده دارند و نباید از مسئولیت و نقش آنان در این زمینه و همچنین در موضوع تفکیک زباله از مبدا غافل شویم

 سیده منیره قوامی سخنگو و رییس کمیسیون بهداشت و محیط زیست پارلمان محلی قزوین در جلسه علنی شورا که به بررسی لوایح شهرداری، اختصاص داشت، ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس به پیشکسوتان این عرصه گفت: امنیتی که امروز داریم مدیون جانفشانی‌ها و ایثارگری‌های رزمندگان دفاع مقدس است و باید پاسدار خون شهدا باشیم.

وی در ادامه در خصوص لایحه بهای خدمات پسماند، بر ضرورت اجرای قانون مدیریت پسماند و حذف یارانه آن اشاره کرد و گفت: طبق قانون مديريت پسماند مصوب سال ١٣٨٣، بهاي خدمات پسماند بر اساس فرمولي كه ضرايب آن توسط نهادهاي متولي به شهرداري اعلام مي شود محاسبه مي گردد و تا پنج سال شهرداري موظف به پرداخت يارانه است.

وي ادامه داد: بايد طي اين مدت يارانه به صفر برسد و پرداخت كل هزينه جمع آوري و دفن زباله بر عهده شهروندان باشد؛ بنابراين بر اساس اين قانون شهرداري نمي تواند يارانه پرداخت كند، اما با توجه به شرايط سخت اقتصادي در كميسيون مالي شورا با تخصيص ٤٠ درصد يارانه براي بهاي خدمات پسماند موافقت شد.

قوامی خاطرنشان کرد: نباید از مسئولیت شهروندان در کاهش سرانه زباله غافل شویم؛ چراکه هر چه سرانه زباله کاهش یابد هزینه های مدیریت پسماند نیز کاهش خواهد یافت.

سخنگوی شورای اسلامی شهر قزوین همچنین بر ضرورت فرهنگسازی و تفکیک زباله از مبدأ تاکید و بیان کرد: در مورد این موضوع هیچ اتفاقی نیفتاده و هیچ برنامه ای از سوی شهرداری قزوین تدوین نشده است.

قوامی، همچنين خواستار مطالعات كارشناسي از سوي شهرداري در خصوص کاهش سرانه زباله در سال جاری نسبت به سال گذشته شد و گفت: سرانه زباله عادی از رقم ۰/۸ به ۰/۷ رسیده که خبر خوبی است؛ اما با توجه به اینکه فرهنگسازی مناسبی در این راستا صورت نگرفته است، باید دلیل این موضوع با انجام کار کارشناسی مشخص شود.

سخنگوی پارلمان محلی قزوین در بخش دیگری از این جلسه که به بررسی واگذاری پروژه بادامستان اختصاص داشت، این پرسش را مطرح کرد که چرا شهرداری قزوین بدون مجوز شورا نسبت به انتشار آگهی مزایده این پروژه اقدام کرده است؟ و این گله برای شورا وجود دارد و شهرداری قزوین باید در این خصوص پاسخگو باشد.

رییس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر قزوین همچنین تاکید کرد: قراربود برای تامین مالی پروژه حکم آباد قطعه زمینی اختصاص یابد؛ اما این مهم با وجود مصوبه شورا محقق نشده است؛ بنابراین باید شهرداری قزوین نسبت به این موضوع هم پاسخگو باشد.
 
پایان پیام/

تصاویر مرتبط