شنبه ۱۴۰۰/۰۳/۲۲

شهردار قزوین:

پل های طبیعت و سلامت در راستای توجه به مطالبات شهروندان و گردشگران احداث شده است

پل های طبیعت و سلامت در راستای توجه به مطالبات شهروندان و گردشگران به منظور ایجاد مسیر پیاده روی امن در پهنه بوستان ملی باراجین احداث شده است

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر قزوین؛ سیاوش طاهرخانی‌ شهردار قزوین در آیین افتتاح پل های طبیعت و سلامت که با حضور مديران ارشد استاني و شهري برگزار شد، با اشاره به مشخصات فیزیکی پروژه پل طبیعت، گفت: «سیستم سازه پل، یک پل معلق با دو پایلون (پایه اصلی) و چهار رشته کابل اصلی به شمار می رود که در طرف به لنگرهای بتنی متصل شده است.

وی با بیان اینکه «عرشه اصلی پل به طول ۱۰۰ متر با ۶۲ رشته کابل آویز به کابل‌های اصلی متصل است و حرکت جانبی پل با اتصال عرشه توسط کابل‌های بادبندی به چهار وزنه مدفون کنترل می شود، توضیح داد: عرشه اصلی با رمپ فلزی به طول ۷۰ متر به محوطه غربی و جاده سلامت متصل می شود و طول عرشه در مجموع به ۱۷۰ متر می رسد.

شهردار قزوین با تاکید بر اینکه «عرض عرشه به طول ۲۲۰ سانتی متر برای عبور عابر پیاده طراحی شده است»، گفت: کلیه قطعات پل منحصر به فرد بوده و به صورت ویژه ای طراحی شده و در طراحی و اجرای پل کابلی از تخصص صنعتکاران ماهر و مطرح کشوری بهره گرفته شده است.

طاهرخانی با تاکید بر اینکه زیست پذیری شهر مفهومی چند وجهی است که با مفاهیم دیگری از جمله کیفیت زندگی، زیرساختهای انسان محور، سلامت اجتماعی و حتی اقتصاد شهری پیوند دارد افزود: یکی از شاخصه های مهمی که در این پروژه مد نظر قرار گرفت ارتباط میان زیست پذیری و اقتصاد شهری بود. گردشگری به عنوان رکن مهم شهر پایدار و اقتصاد سبز نیازمند زیرساختهایی است که باید دارای جذابیت کافی و عملکرد مناسب باشد. هر یک از این زیرساختها در ارتباط با زیرساختهای دیگر تکمیل کننده یک مجموعه کامل از فضاها و خدماتی است که برای گردشگر معنادار و جاذب است.

طاهرخانی با بیان اینکه «مطالعات اولیه مکان یابی پروژه با هدف استفاده حداکثری از ظرفیتهای موجود بوستان ملی باراجین و به ویژه دهکده طبیعت و نیز جاده سلامت انجام شده است»، تصریح کرد: با احداث این پل شاهد افزایش قابل توجهی پیاده‌روی ایمن و جذاب در فضای سالم و عاری از انواع آلودگی اعم آلودگی هوا و آلودگی صوتی و در پهنه ای چشم نواز و فرح بخش خواهیم بود.

شهردار قزوین پروژه پل طبیعت را «یک پروژه فرا استانی» معرفی کرد و گفت: سیستم سازه ای پل معلق کابلی یکی از نمونه های منحصر به فرد در سطح ایران است که توسط معاونت عمرانی شهرداری قزوین و طی مدت ۸ ماه و با اعتباری بالغ بر ۹۷ میلیارد ریال انجام شد.

این مسئول در بخش دیگری از سخنانش به پل سلامت اشاره کرد و با بیان اینکه «پل سلامت یکی از پروژه های شاخص و از اولویت های مجموعه مدیریت شهری قزوین به شمار می رود، گفت: عملیات اجرایی پروژه پل سلامت از مرداد ماه سال ۹۷ با هدف اتصال مسیر شرق به غرب جاده سلامت واقع در بلوار نخبگان آغاز شد.

به گفته شهردار قزوین پل سلامت یک پل ۵ پایه است که امکان تردد پیاده و دوچرخه سواران را فراهم می کند. این یک پل بتنی دارای دو رمپ غیرمتقارن است که ارتفاع عرشه تا سطح زمین ۵/۲۰ متر، طول بزرگترین دهانه عرشه۲۰ متر، عرض آن تقریبا ۶ متر، طول عرشه ۱۱۲متر، طول رمپ شرقی۶۷ متر و رمپ غربی ۱۰۱متر است.

وی با تاکید بر اینکه ۴۵ میلیارد ریال اعتبار به پروژه پل سلامت اختصاص داده شده است، تصریح کرد: عملیات اجرایی این پروژه به دلیل برخی مشکلات و نقایص در برخی مقاطع متوقف شده بود که این موضوع باعث تاخیر در افتتاح پروژه شده که با ياري خدا امروز به بهره برداری رسید.
 
پایان پیام/

تصاویر مرتبط