سه‌شنبه ۱۴۰۰/۰۵/۰۵

قافله باشی،

طرح صیانت از فضای مجازی بازار، کسب و کارهای نوپا را مختل می کند

بازار کسب و کارهای خانگی که محصولاتشان در فضای مجازی به فروش می رسد با محدودکردن فضای مجازی مختل و دچار مشکل می شود.

به گزارش روابط عمومی شورا ی اسلامی شهر قزوین؛ مهدیه سادات قافله باشی رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی پارلمان محلی قزوین در جلسه شورا که با دستور کار بررسی لوایح شهرداری قزوین برگزار شد، پیرامون لایحه آیین نامه اجرایی بازارچه دائمی زنان سرپرست خانوار گفت: در استان قزوین ۴۰ هزار زن سرپرست خانوار وجود دارد که ۲۰ هزار نفر از این تعداد فقط در شهر قزوین سکونت دارند که به نوبه خود تقریبا آمار زیادی است،  همچنین زنان خود سرپرست و بدسرپرست نیز در این آمار دیده می شوند.

وی افزود: ایجاد بازارچه دائمی بستری را برای فروش محصولات تولیدی که حاصل هنردست زنان سرپرست خانوار این شهر است، فراهم می کند.

قافله باشی خاطر نشان کرد: تاکنون سه میلیارد تومان درخصوص ایجاد این بازارچه اعتبار اختصاص یافته که درحال حاضر یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان آن محقق شده است.

وی با بیان اینکه وجود این بازارچه باعث تقویت و توانمندسازی زنان خواهد شد، گفت: این مکان پاتوق خوبی برای خرید مردم خواهد بود و به نوعی اشتغال زنان و توانمند سازی آنان نیز توسط این شبکه فروش تقویت خواهد شد.
قافله باشی خواستار تخصیص کامل اعتبار برای استقرار غرفه ها شد و گفت: درحال حاضر ۱۸ غرفه از ۲۵ غرفه سفارش داده شده در محل مستقر شده است که درخواست داریم تا با تامین اعتبار مابقی غرفه ها نیز تحویل شهرداری قزوین شود.
 
رییس کمیسیون فرهنگی_ورزشی پارلمان محلی قزوین با بیان اینکه بسیاری از کسب و کارها در محیط خانه و یا کارگاههای شخصی و خانوادگی به ویژه زنان سرپرست خانوار انجام می شود، گفت: بازاریابی اینگونه محصولات به صورت سفارشی و فروش اینترنتی است و باید از این هنرهای دستی حمایت شود.

به گفته قافله باشی، علی رغم رایزنی های صورت گرفته با برخی دستگاهها مانند راه و شهرسازی؛ اما همکاری  لازم دراین خصوص صورت نگرفت.
 
وی تاکید کرد: نیاز است تا با در اختیار گرفتن زمین در نقاط مختلف شهر به ویژه در نقاط جنوب شهر بازارچه های محلی زنان برای فروش محصولات و هنرهای دستی را  توسعه دهیم.

این عضو شورای اسلامی شهر قزوین، اظهار امیدواری کرد: این نهال تازه روییده شده توسط شورای ششم پرورانده شود و شاهد ارتقا و توسعه بازارچه های زنان  به ویژه زنان سرپرست خانوار در سطح شهر باشیم.

وی همچنین در ادامه سخنانش گریزی به طرح صیانت از فضای مجازی که در دستور کار مجلس قرار دارد، زد وگفت: بسیاری از استارتاپ ها و کسب و کارها از طریق همین فضای مجازی بازار فروش دارند که با محدود کردن آن بازار محصولاتشان دچار مشکل خواهد شد و تحت الشعاع قرار می گیرد، بنابراین لازم است تا دراین خصوص تجدید نظر صورت گیرد.
 
قافله باشی همچنین از شهرداری قزوین خواست تا در خصوص خرید هدایا برای میهمانان نگاهی به این بازارچه دائمی زنان سرپرست خانوار داشته باشد و به جای خرید سوغات دیگر شهرها از محصولات و هنر دست زنان این شهر که به شدت نیازمند توجه و حمایت هستند، استفاده کند.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش در خصوص افزایش کرایه مسافر ناوگان اتوبوسرانی قزوین گفت: با توجه به شرایط سخت اقتصادی و معیشت مردم افزایش زیادکرایه به ویژه کرایه نقدی اتوبوس منطقی و جایز نیست؛ چراکه جامعه به لحاط روانی کشش گرانی را ندارد.

دبیر شورای اسلامی شهر قزوین تاکید کرد: افرادی از اتوبوس برای ترددهای روزانه استفاه می کنند که توان پرداخت کرایه  تاکسی و یا سایر وسایل حمل و نقل را ندارند، بنابراین باید یارانه بیشتری از سوی شهرداری قزوین پرداخت و این بار از روی دوش شهروندان برداشته شود.

 

پایان پیام/

تصاویر مرتبط